Mají v dnešní době šanci nezávislí odborníci prosadit kvalitní zákony?

Good Governance bojuje za témata, která nejsou moc sexy, ale zásadně ovlivňují chod českého státu.

Publikováno: 16.3.2013

Autor: Lukáš Wagenknecht

Téma: Články, komentáře a prohlášení Média

Kohovolit.cz rozebírá na svém blogu iDnes.cz důvody, proč vzniklo Good Governance a jaký je cíl a směřování naší činnosti.

 1. Jaký byl primární popud pro založení sdružení Good Governance?

Nemohli jsme se již dívat na to, jak se český stát rozkrádá a rozkládá občanům pod očima. Mám pocit, že většina Čechů je dnes nespokojená, ale pořád čeká, že to za ně někdo spraví. Čeká na nějakého charismatického vůdce. To je ale cesta do pekel, respektive k autoritářskému režimu. To jsme mohli vidět v třicátých letech v Německu. Krásou i metlou demokracie je, že je člověk svobodný a má možnost spolurozhodovat. Pokud toho využije, může demokracie fungovat. Když se ale většina chová v demokracii stejně, jako tomu byla zvyklá za komunismu, tedy jako němá masa, pak demokracie degeneruje a moc přejímají aktivní mafiánské struktury. To dnes bohužel vidíme v České republice. Takže jsme si řekli, emigrovat nechceme a nikdo jiný za nás tu změnu neudělá. Musíme se začít snažit sami. Proto jsme založili Good Governance. Chceme aktivně vstupovat do tvorby českých zákonů, spojovat lidi se stejným názorem a tlačit na naše politiky, aby konečně začali respektovat mezinárodně vyzkoušené standardy a ne si pořád jako pejsek a kočička vařili svoje pravidla, která jsou dobrá jen pro jejich osobní zájmy, ale ne pro společnost. Mimo to pro nás byla jedním ze zlomových bodů situace, kdy jsme na vlastní kůži zažili, jak jsou úředníci pracovně perzekuovaní politiky za své odborné názory. A proto je tu Good Governance, aby se mohli bez ohrožení vyjádřit.

2. Existujete od září 2012, jak se sdružení dostalo do povědomí českých občanů? Kolik sdružení zatím čítá členů?

Formálně existujeme sice ani ne půl roku, ale nemluvně už rozhodně nejsme. Věci, které děláme, probíhaly už několik let před založením Good Governance. Za těch pár měsíců formálního fungování se nám podařilo několik viditelných malých úspěchů. Oslovili jsme senátory, aby zamítli Kalouskovu novelu zákona o finanční kontrole a navrhli místo toho náš nový zákon, pro který jsme získali i podporu Evropské komise. Zapojili jsme se také do nově vzniklé platformy neziskových organizací, kde spolu-koordinujeme skupinu pracující na zákonu o úřednících. Podařilo se nám vzbudit zájem několika novinářů i politiků, tak snad se i zde ledy pohnou tím správným směrem. Bojujeme ale s tím, že pro širokou veřejnost nejsou naše témata moc sexy. Když se řekne třeba zákon o finanční kontrole, většina lidí vypne. Přitom je to právě tento zákon, díky kterému je zde možné tak nehorázně krást veřejné finanční prostředky. Představte si, jak by to asi vypadalo, kdyby nikdo nekontrolovat rychlost na silnicích, Všichni by si jezdili, jak se jim zachce. To by bylo mrtvých. Pro peníze z našich daní platí to samé. 

3. Zůstanu ještě u členské základny, pro jakou skupinu je členství v Good Governance zatím „nejlákavější“?

V současné době máme kolem deseti aktivních členů. Jsou to jak lidé se zkušenostmi z české státní správy a ze zahraničí, tak i studenti a mladí lidé. Je to celkem různorodá skupina, kterou spojuje pocit znechucení z toho, co se tu děje a odhodlání něco s tím udělat. Mimo to komunikujeme se skupinou přibližně dvaceti praktiků z veřejného sektoru. V Good Governance spojujeme zkušenosti a odbornost starších s nadšením a aktivitou mladých. To naši členové hodně oceňují, protože se tím všichni učí něco nového a posiluje to efekt jejich práce. Na rozdíl od mnoha jiných českých neziskovek neděláme „event management“, tedy nejrůznější konference a debaty, ale jde nám o obsah a „policy advocacy“. V Good Governance se zaměřujeme na to, aby výsledky naší práce byly vidět v konkrétních zákonech.

4. Nechali jste se inspirovat podobnou skupinou v zahraničí se stejným zaměřením?

Chtěli bychom být opravdovým think tankem západoevropského stylu, který produkuje vlastní alternativní návrhy zákonů a politik a je schopen je také prosazovat. To v českém veřejném prostoru postrádáme. V českém neziskovém sektoru se podle mě obecně moc diskutuje na úkor tvorby konkrétních alternativních návrhů a jejich prosazování.

5. Jaké jste realizovali dosud projekty či právě realizujete?

V současné době máme tři projekty. Dva v rámci policy advocacy – zákon o finanční kontrole a zákon o úřednících. Třetí je v oblasti vzdělávání. Připravujeme publikaci o tom, co je to Good Governance – dobré vládnutí. Mimo to bychom chtěli také začít s pravidelnou roční zprávou o stavu vnitřního kontrolního systému v České republice.

6. Máte konkrétní cíle, kterých by sdružení chtělo v krátkodobém a dlouhodobém horizontu dosáhnout?

Samozřejmě že ano. V odborné rovině je to zamítnutí vládní novely zákona o finanční kontrole, která bohužel ještě více zkomplikuje už tak nepřehlednou situaci v oblasti finančního řízení veřejných institucí. Dále bychom chtěli podpořit celospolečenskou debatu o potřebě kvalitní a stabilní veřejné správy.

7. Co se týče dobrého vládnutí, jaký problém „špatného vládnutí“ v českém prostředí je v současné době nejvážnější?

To je docela náročná otázka. První co mě napadá je, že neexistuje skutečná strategie veřejné správy a každý politik si prosazuje partikulární projekty bez koncepce. Mimo to se Česká republika stále více vzdaluje dobré praxi a mezinárodním standardům, které fungují v civilizované Evropě. To bychom chtěli změnit, už nás nebaví „česká cesta“, která vždycky dopadne průšvihem.

8. Jaké jste zaregistrovali ohlasy na vznik sdružení a jeho činnost ze strany veřejnosti a „politických“ osob?

Prozatím nic zásadně negativního ani pozitivního. Ale potěšilo nás, že se po sérii několika článků začínají hlásit noví členové.

9. Co Vás čeká v rámci sdružení v nejbližší době?

Vlastně je toho docela hodně. Zítra budeme jednat společně se zástupci dalších neziskových organizací s Evropskou komisí, potom budeme diskutovat se starosty o nekvalitním vládním návrhu zákona o státních úřednících a také nás čeká setkání přátel Good Governance.

 

 Celý článek můžete nalézt zde.