Česká republika mezi nejhoršími ve veřejných zakázkách

Celková ztráta rozpočtu způsobená korupcí ve 27 členských státech dosahuje 120 miliard EUR, sdělila eurokomisařka Cecilia Malström.

Publikováno: 22.3.2013

Autor: Lukáš Wagenknecht

Téma: Boj proti korupci Články, komentáře a prohlášení

Podle posledních studií jsou ztráty přibližně ve výši 20 až 25 procent hodnoty veřejných zakázek sdělila Malströmová v úterý 5. března na protikorupčním semináři v ve Švédském Göteborgu.

Podle studie Berlínské pobočky Transparency International patří Česká republika společně s Bulharskem, Itálií, Rumunskem a Slovenskem ke skupině těch nejhorších. Češi stejně jako slováci a maďaři od svého přistoupení do EU polevili v boji proti korupci.

Přitom veřejné zakázky činí v celkovém úhrnu přibližně patnáct procent HDP celé Evropské unie. Podle studie se v České republice tři z pěti manažerů malých podniků musí uchýlit k uplácení, aby mohli získat veřejnou zakázku. Eurokomisařka doporučuje, aby nadále nebyl ingorován vztah mezi přetrvávající finanční a fiskání krizí a korupcí.

Uvedená konstatování tak potvrzují dlouhodobý problém České republiky, který spočívá především v laxnosti přístupu odpovědných orgánů ovlivňovaných politickými zájmy.