Služební zákon má skluz, hrozí trest EU

Komentář předsedy Good Governance: "Připadá mi, že se to musí schválit jen proto, aby se mohlo čerpat. Tím EU podvádíme".

Publikováno: 05.4.2013

Autor: Václav Turko

Téma: Články, komentáře a prohlášení Média

Měl po letech definitivně profesionalizovat a odpolitizovat státní správu striktním oddělením úřednických a politických postů.

Návrh zákona o státních úřednících z dílny ministerstva vnitra je ale podle kritiků bezzubý a žádné zlepšení nepřinese.

Navíc práce na nové normě se kvůli stovkám připomínek protahují. Pokud ale nebude do ledna příštího roku přijata, hrozí České republice zastavení čerpání z fondů EU.

„Teď končí vypořádávání, které je trochu složitější. Sešlo se nám totiž asi 850 zásadních připomínek. Do vlády by měl návrh odejít v řádu týdnů,“ tvrdí šéf tiskového odboru ministerstva vnitra Pavel Novák.

Připomínky přitom podávaly i ostatní vládní resorty. Těm vadí, že po případném přijetí návrhu nevymizí praxe, kdy například po volbách noví ministři přicházejí s personálním zemětřesením.

„I z našeho úřadu odešla celá řada připomínek,“ přiznává místopředsedkyně vlády Karolína Peake (LIDEM) s tím, že norma nezmenšuje vliv politických stran na výběr úředníků. „Naopak je tam možnost dvakrát ročně provádět reorganizaci úřadu, která by mohla být kdykoliv záminkou pro velkou čistku, třeba politickou,“ namítá.

Už jeden zákon existuje, ale neplatí

A bouří se i opozice, návrh je nepřijatelný například pro ČSSD, která už pracuje na alternativně. „Než takový zákon, tak radši žádný. Protože až se Evropská komise seznámí s obsahem tohoto zákona, tak zjistí, že rozhodně není garancí čerpání z fondů,“ myslí si šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Právě varování Evropské unie, že bude přijetím zákona o státních úřednících od nového roku podmíněné další čerpání evropských peněz, je podle některých kritiků motivován vznik normy.

„Připadá mi, že se to musí schválit jenom proto, aby se mohlo čerpat. Tím EU podvádíme,“ připomíná Lukáš Wagenknecht z neziskové organizace Good Governance, že bylo přijetí obdobného zákona podmínkou pro vstup Česka do EU.

Kuriózní je, že již od roku 2002 existuje podobný zákon o státní službě, připravený ještě socialistickou vládou Miloše Zemana. Následující vlády ale neustále odkládaly jeho účinnost. Naposledy ta Nečasova až na roky 2018 a 2018 právě s tím, že předloží návrh vlastní.

„Mě zpětně mrzí, že když jsem byl premiérem, neuvedl jsem ten zákon do života,“ posteskl si pro LN šéf LEV 21 Jiří Paroubek.

 Celý text autora publikovaný v Lidových novinách dne 5. dubna 2013 můžete nalézt zde.

 Autor: Filip Nachtmann