Vydrancovaný sever

Odpovědnost sahá i do metropole. Nepřehledný vnitřní řídící a kontrolní systém a absence zákona o státní službě nás stojí miliardy!

Publikováno: 04.6.2013

Autor: Lukáš Wagenknecht

Téma: Boj proti korupci Články, komentáře a prohlášení Média Státní služba Vnitřní řídící a kontrolní systém ve veřejné správě

Časopis Euro se zabývá problémem odpovědnosti za selhání operačního programu Severozápad. Nepřehledná situace potvrzuje, že systém operačních programů, který nastavili úředníci na začátku programovacího období je nepřehledný. Kontrolní systémy nedokázaly předejít systémovému selhání. Lidé, kteří byli od počátku u toho, nyní vymáhají stamilionové korekce po samosprávných Krajích.

Příkladem může být pozice náměstka MF Jana Gregora, který byl po dlouhou dobu hlavní odpovědný úředník za certifikaci výdajů do Bruselu v operačním programu ROP SZ. Současně zasedal v monitorovacím výboru regionálního operačního programu, který společně s řídícím orgánem odpovídá za kvalitu řízení.  

 Nyní v pozici náměstka ministra (v Česku politicky nominované funkci) požaduje úhradu korekcí po zastupitelích Krajů. Je to jeden z příkladů absurdních paradoxů za hranou střetu zájmu. Pozitivní snahu ministra financí Kalouska i krajských zastupitelů o dořešení problému systémového selhání tak bohužel snižuje nejasná schyzofrenní role pana Gregora.

 A tak se nesmyslné kolo zneužívání, přivírání očí a přehazování viny na někoho jiného roztáčí. Toto je pouze jedním z mnoha viditelných dopadů dlouhodobého odkládání účinnosti zákona o státní službě a nedostatečného vymezení střetu zájmu pro úřednické a politické pozice.

Celý text článku můžete nalézt v aktuálním vydání časopisu EURO.