Zákon o úřednících, důležitý kvůli čerpání dotací z EU, projedná vláda později

Václav Velčovský z Good Governance diskutuje společně s náměstkem MV Kolářem o vládním návrhu zákona, který je na nic...

Publikováno: 06.6.2013

Autor: Lukáš Wagenknecht

Téma: Články, komentáře a prohlášení Média Státní služba

Návrh zákona o státních úřednících projedná vláda až za dva týdny. Do té doby má ministr vnitra Jan Kubice svolat schůzi, na které koaliční strany sdělí své připomínky k návrhu. Na schválení normy tlačí Evropská komise. Česku hrozí, že by kvůli absenci zákona mohlo přijít o více než 500 miliard korun z evropských fondů. Podoba návrhu zákona má zároveň řadu kritiků.

Zástupci koaličních stran by během následujících dvou týdnů měli najít shodu nad některými spornými otázkami. 

„Jsou to otázky týkající se například stanovování systemizace, pravidel pro jejich schvalování, tak třeba i požadavků na spolehlivost či bezúhonnost úředníků, ale je to také i debata nad mírou benefitů pro úředníky, jako je například diskutované ošatné,“ uvedl náměstek ministra vnitra Pavel Kolář.   

Na chystané schůzce ministrů budou ODS zastupovat Zbyněk Stanjura a Tomáš Chalupa, TOP 09 Miroslav Kalousek a Ludmila Müllerová a za stranu LIDEM se zúčastní Karolína Peake a Kamil Jankovský. 

Zákon by se týkal asi 70 tisíc státních zaměstnanců. Má omezit korupci ve státní správě nebo vliv politiků na úředníky. 

Ministerstvo vnitra ho kvůli stovkám připomínek už třikrát přepracovávalo. Nakonec zakotvuje třeba povinná výběrová řízení, zkoušky pro úředníky nebo systém odměňování a odvolávání. 

Podle nevládních organizací jsou však nová pravidla nedostatečná. Výhrady má i opozice a koaliční TOP 09. 

Poslední z Unie 

Česko zůstává jedinou zemí Evropské unie, která stále zákon o úřednících nepřijala. Evropská komise do Prahy vzkázala, že pokud Česko zákon do konce roku nepřijme, od příštího roku už žádné peníze z eurofondů nedostane. 

Kolář věří, že se nakonec zákon podaří schválit včas a řádnou cestou. Zdržení podle něj nastalo loni. 

„Probíhala velká debata nad tím, zdali ten zákon má platit jen pro státní úředníky, nebo i pro úředníky územně samosprávných celků. A na základě té debaty se ukázalo, že je po třeba ten zákon zpracovat pouze pro státní úředníky, protože současný zákon 312, byť chystáme nějaké drobné úpravy, vcelku dobře v územích funguje a není cílem do něj zasahovat,“ poznamenal Kolář. 

Václav Velčovský z Good Governance zapojené do Rekonstukce státu, což je společný projekt protikorupčních organizací, expertů či firem, označil změny, které návrh zavádí, za kosmetické. Politickému tlaku na úředníky prý nezabrání. 

„Jak by se normální zaměstnanec asi cítil v situaci, kdy by se mu s každou politickou změnou změnil politický nadřízený, kdyby o jeho platu bylo rozhodováno na základě politického rozhodnutí nebo politické loajality, a nikoli na základě profesionality. A tyto body nový zákon nezavádí,“ uvedl Velčovský. 

Lepší než přijímat z jeho pohledu kontroverzní normu, by prý bylo novelizovat starší služební zákon z roku 2002. Ten dosud nevstoupil v účinnost. 

Rozhovor s Václavem Velčovským pro Český rozhlas můžete nalézt zde.