Auditoři z brazilské IIA pomáhají investigativním novinářům!

Profesní komora interních auditorů v Brazílii se rozhodla pomoci v boji proti korupci! Odborníci vystupují ze stínu, není to správná cesta i pro Českou republiku?

Publikováno: 11.6.2013

Autor: Lukáš Wagenknecht

Téma: Boj proti korupci Články, komentáře a prohlášení Vnitřní řídící a kontrolní systém ve veřejné správě

Auditoři z brazilské pobočky Institutu interních auditorů pomohli skupině investigativních novinářů spočítat velikost předražení u několika fiktivních veřejných zakázek. Žurnalisté se chvíli předtím vydávali za manažery státní nemocnice a na skrytou kameru natočili jednatele zainteresovaných firem, kteří jim nabízeli úplatek za přidělení kontraktu. Auditory bylo zjištěno, že tři zakázky byly předražené celkem o 1 500 000 $.

Skupina brazilských investigativních novinářů se rozhodla důkladně prozkoumat systém manipulování s veřejnými zakázkami v Brazílii. Za tímto účelem „se stali“ dočasně manažery státní nemocnice, která plánovala out-sourcing na doplňkové služby typu udržování zahrady, ostraha či pronájem sanitek. Novináři-manažeři nabízeli za úplatek pomoc firmám ve výběrových řízeních.  Ke svému překvapení zjistili, že jednatelé firem byli zvyklí na podobné jednání a sami jim navrhli „klasický úplatek“ ve výši 15 – 20 %. Tendry byly rozděleny na tři okruhy: 1) ostraha a udržování zahrady; 2) práce s odpady; 3) pronájem sanitek.

V prvním případě bylo auditory zjištěno, že za ostrahu by nemocnice zaplatila o 135% více než je průměrná cena, kterou platí státní sektor (místo 750 USD by zaplatila 1 750$). Za zahradníka by dala nemocnice místo 500$ sumu ve výši 2 090$. Celkově by byl první tendr předražen o téměř 70 % (konkrétně 69,9 %). I v případě zaplacení úplatku by zůstala první firmě na účtu tučná suma.

V druhém tendru na odvoz odpadů si vybraná firma řekla o 225 000 USD, přičemž dle zjištění auditorů se normální cena za podobné služby pohybuje kolem 34 000 USD (celkové navýšení by činilo 191 000$). Nabízená suma byla 561 % té tržní. K ještě zajímavějším číslům se ale dostaneme, pokud se podíváme na jednotkovou cenu (v případě odpadů tuna). Běžná cena za odvoz tuny normálního odpadu činí 5$, přičemž zainteresovaná firma si řekla o 7,15$. Rozdíl byl ještě větší u toxického odpadu. Tam se běžná cena pohybuje kolem 33$ za tunu, nicméně ve zmanipulované zakázce by nemocnice zaplatila 55$/tunu.

Třetí zakázka na pronájem sanitek byla na 142 % klasické tržní ceny. Celková suma za pronájem 5 ambulantních vozů by byla 840 000 USD. Fiktivní manažer by si tak přišel na úplatku na 125 000$.

Celý výsledek pátrání investigativních žurnalistů byl hrůzostrašný. Díky manipulaci se zakázkami se celková cena tendrů zvedla z tržních 2 150 000 USD na 3 650  000 USD. Manažeři by na úplatcích vydělali 678 000 USD a firmy by získaly 828 500 USD.

 

Celou reportáž je možné shlédnout na internetových stránkách brazilské IIA.