Pád vlády, co bude dál?

Petr Holub se na serveru aktualně.cz věnuje stěžejním rozhodnutím, která potřebují politickou podporu. Jak tomu bude po rezignaci premiéra se služebním zákonem?

Publikováno: 18.6.2013

Autor: Karolína Žďárská

Téma: Články, komentáře a prohlášení

Úředníci mohou připravit státní rozpočet na rok 2014 a také zajistit, aby byly dočerpány evropské dotace z rozpočtového období 2007-2013. Bez politického rozhodnutí se však neobejde vstup do rozpočtového období 2014. Evropská komise už počátkem roku českou vládu upozornila, že před začátkem čerpání je třeba schválit zákon, který by zajistil nezávislost úředníků na politických ministrech.

Vláda potřebný zákon o úřednících už odeslala do sněmovny, vysloužil si však tvrdou kritiku nevládních organizací. „Pouze petrifikuje, ba ještě dále prohlubuje dosavadní politizaci,“ upozorňuje Lukáš Wagenknecht ze společnosti Good Governance. 

Přidala se i Evropská komise, která v květnu publikovala tzv. Country Specific Recommendation, kde vládu upozornila, že navržená norma vliv politiků neodbourá.

Pouze premiér s dostatečnou autoritou může proti svým ministrům prosadit zákon v požadované podobě, případně domluvit s Evropskou komisí, aby tolerovala zdržení při jeho přípravě.

 

Celý text můžete nalézt na aktualne.centrum.cz