Další vládní trafika aneb Český kozel bruselským zahradníkem

Potichu, v závětří různých mediálních afér zapadla v minulých týdnech informace, že se domlouvá další politická trafika, glosuje bývalý náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht okolnosti výběru nového člena Evropského účetního dvora.

Publikováno: 30.10.2015

Autor: Lukáš Wagenknecht

Téma: Boj proti korupci Články, komentáře a prohlášení Evropská unie

Na pondělní vládě má být podle informací Hospodářských novin schválena nominace na jednu z nejvyšších odborných pozic za Českou republiku v evropských institucích.

Jde o člena Evropského účetního dvora, který má dohlížet na řádné audity čerpání evropského rozpočtu, včetně čerpání dotací jednotlivých členských států.

A tak by člověk čekal, že kandidáta navrhne prezident českého Nejvyššího kontrolního úřadu, že kandidát bude apolitický odborník, který rozumí auditování.

No, ono se to ve skutečnosti stalo, ale protože jsme v Česku, tak na jednání vlády, která má českého zástupce v EUD schvalovat, připutuje ještě jedna nominace. Nebude to odborník na audity, ale odborník na to, jak nastavit „český model“ čerpání eurodotací.

Jde o současného náměstka pro rozpočet Jana Gregora, který si oběhal všechny politiky s tím, že by rád do Lucemburku. Jde o politickou nominaci, protože pan Gregor nikdy žádný audit nedělal.

A tak se můžeme ptát, jaké jsou motivy k tomu, aby tento favorit byl vystřelen do Evropy auditovat i Českou republiku. Je jich několik. Pro někoho to může být půlmilionový plat, pro někoho zase to, že zajistí, aby se nikdo nešťoural v eurodotacích.

Ať je to jak chce, pokud nevyhraje nestranný odborník a auditor, kterého navrhnul prezident NKÚ, bude to dalším důkazem o tom, jak vážně myslí současní politici řeči o dosazování odborníků na odborné pozice a o tom, jak je potřeba zamést s trafikami.

 

článek můžete nalézt na:

http://hlidacipes.org/lukas-wagenknecht-dalsi-vladni-trafika-aneb-cesky-kozel-bruselskym-zahradnikem/