Finanční řízení v podání Policie ČR

Komentář předsedy Good Governance k negativnímu příkladu implementace zákona o finanční kontrole v praxi.

Publikováno: 17.10.2017

Autor: Lukáš Wagenknecht

Téma: Články, komentáře a prohlášení

Klíčová slova: zákon o finanční kontrole, policie, good governance

Na jaře tohoto roku české zastoupení automobilky Hyundai uspělo v tendru na dodávku automobilů pro Policii ČR. Nabídka společnosti Hyindai byla hodnocena jako nejlepší a byla cenově výhodnější, než tradiční dodavatel policejních vozů – Škoda Auto. Policie si následně objednala 809 vozů Hyundai Tucson, zatím ale zakoupila pouze 95 aut. Proč? Prý nemá peníze.
Analýza potřeb
Samotnému vypsání veřejné zakázky musí předcházet důkladná analýza potřeb a zajištění financování. Policie by si měla udělat analýzu vozového parku a finančních možností. Následuje rozhodnutí jaký typ automobilu (osobní / SUV, pomalé / rychlé), v jakém objemu a v jakém časovém horizontu se nakoupí.
Pokud se Policie zavázala odebrat 809 vozů do 15. Prosince 2017 a ve skutečnosti odebere pouze 95 automobilů s vysvětlením, že na víc nemá peníze, finanční řízení asi není v nejlepší kondici. Jak je možné, že byla vypsána veřejná zakázka a uzavřena smlouva, když na její realizaci nemá Policie finanční prostředky? Pro Polici platí zákon o Finanční kontrole, který stanovuje povinnost před schválením závazku (podpisem smlouvy) ověřit dostupnost finančních prostředků.
Dopady na nabídky
Nebo Policie zjistila, že potřebuje pouze 1/8 původně plánovaných aut? Jakým způsobem tedy byla stanovena analýza potřeb? Samozřejmě, že počet aut má také dopady na nabídky uchazečů o veřejnou zakázku. Automobilka si může dovolit nabídnout výhodnější cenu (úspory z rozsahu, snazší plánování výrobní kapacit) jednoho kusu automobilu, pokud ví, že zákazník jich odebere 800. Do soutěže se mohlo potencionálně přihlásit více uchazečů (například menší dealeři), kdyby se jednalo pouze o 100 kusů vozidel.
Ztráty z kapes daňových poplatníků
Pokud Policie chtěla například odebírat automobily postupně, neměla uzavírat smlouvu o dodávkách s termínem 15. prosince 2017, ale harmonogram více rozvolnit. Za neodebrání nasmlouvaných vozidel teď hrozí soudní řízení, které může mít závažný finanční dopad. Kromě finančních dopadů může celá situace znamenat také reputační riziko. V příštím tendru se klidně může stát, že se potencionální uchazeči s nabídkou raději nebudou obtěžovat. Nabízí se ještě jedno možné vysvětlení celé situace. Veřejnou zakázku nevyhrál preferovaný dodavatel. Proto bylo její plnění omezeno.

 

Lukáš Wagenknecht