Odborník uhodil na dotace: Český systém nefunguje

O problémech s eurodotacemi v ROP Severozápad přišel hovořit do pořadu Dvacet minut Radiožurnálu expert na finanční řízení Lukáš Wagenknecht. Uvedl, že hádky Ministerstva financí s kraji by vůbec neměly existovat, ale každý by měl nést svou část zodpovědnosti.

Publikováno: 28.3.2013

Autor: Lukáš Wagenknecht

Téma: Boj proti korupci Články, komentáře a prohlášení Evropská unie Média Vnitřní řídící a kontrolní systém ve veřejné správě

„Skoro každý může mít nějakou pravdu,“ okomentoval Wagenknecht přetahování krajů s Ministerstvem financí o zodpovědnost za peníze. „Český systém tak úplně nefunguje,“ myslí si. Nebyly zachyceny chyby, což se podle odborníka stát rozhodně mělo.

Ať na chyby nedoplatí občané

Je podle něj důležité dívat se na osobní úroveň – tedy na to, kdo za co může – a zároveň na systém. „Máme moc operačních programů, moc subjektů nebo je tu Pandořina skříňka – definice střetu zájmů,“ říká Wagenknecht.

„Já doufám, že se politici dohodnou tak, aby ty projekty jely nějakým způsobem dál. Postavené akvaparky nebo sportoviště město asi jen tak někomu neprodá,“ prohlásil expert s tím, že by bylo nespravedlivé, aby na špatný systém rozdělování peněz dopláceli občané.

Vláda by podle něj měla vnímat i fakt, že kraj je právnická osoba, ve kterém žijí lidé – a těm nakonec bude chybět něco jiného, pokud kraj bude muset platit 2,5 miliardy. „Máme drahý systém, dobře. Ale proč nefunguje perfektně?“ ptá se Wagenknecht.

 

Celý příspěvek můžete nalézt zde.