Pozitivní příklad Nadačního fondu proti korupci

Nadační fond proti korupci označil předsedu Good Governance za pozitivní příklad v boji proti korupci.

Publikováno: 14.12.2013

Autor: Lukáš Wagenknecht

Téma: Boj proti korupci Články, komentáře a prohlášení Média

Pozitivní příklady NFPK je sekce věnována statečným lidem, kteří brání zájmy společnosti a upozorní na nepravosti a nekalé praktiky, přestože tím riskují finanční ztrátu, ztrátu zaměstnání i zdraví. Nově byl za pozitivní příklad vybrán předseda Good Governance Lukáš Wagenknecht.

Pokusil se uzdravit Dopravní podnik, vzápětí přišel o místo

Pražský dopravní podnik (DPP) je i nadále rejdištěm pražských politiků. Odvážné osoby, které se snaží dát věci do pořádku a upozorňují na manipulace veřejných zakázek, dostávají výpovědi a navíc čelí nepříjemným nátlakům a ohrožení na zdraví. Toto je i případ Lukáše Wagenknechta, který post šéfa interního auditu zastával 6 měsíců.

Psal se květen 2013, když se Lukáš Wagenknecht stal ředitelem interního auditu DPP. Zdálo se, že pověst a ekonomická kondice této městské společnosti nemůže být horší. DPP tížily nevýhodné smlouvy, závazky z minulosti a stále se objevovaly velmi nestandardní veřejné zakázky, na které koneckonců upozorňoval NFPK (http://www.nfpk.cz/aktuality/1001421).

Lukáš Wagenknecht se zaměřil na různá bolavá místa DPP, nicméně speciálně se věnoval i jednomu z nejcitlivějších případů – dostavbě trasy A mezi stanicemi Dejvická a Motol. Z důvodu porušení zákona o veřejných zakázkách přijde DPP nařízenou korekcí pravděpodobně o 4,2 miliardy Kč. Kromě toho DPP může přijít o dlouhodobé půjčky ve výši 11 mld. Kč od Evropské investiční banky kvůli svévolnému přístupu k zadávání veřejných zakázek.

Právě ke kauze dostavby trasy metra A zpracovával Lukáš Wagenknecht podrobný audit, aby bylo možné určit příčiny těchto závažných pochybení a odpovědnost za jejich vznik. To bylo nejpravděpodobnější příčinou, proč se ho někdo pokusil vytlačit z dálnice a on se dostal následně pod policejní ochranu. Navzdory všem okolnostem Lukáš Wagenknecht pokračoval v analýze citlivé kauzy, a proto byl bez vědomí Dozorčí rady DPP odvolán z funkce.

Správcem dostavby trasy metra A je společnost IDS, která je přímo spjata s vládnoucí stranou Prahy – TOP 09. IDS přímo zaměstnává na této zakázce předsedu pražské TOP 09 Františka Laudáta a radní pro dopravu za TOP 09 Jiří Pařízek byl ještě do června letošního roku ekonomem IDS. Ostatně podle informací NFPK má nový generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš díky vlivu právě již zmíněného Jiřího Pařízka, velmi omezený manévrovací prostor při svém rozhodování.

Jaroslav Ďuriš ukončil zaměstnanecký poměr Lukáše Wagenknechta poslední den před uplynutím zkušební lhůty. Všechny okolnosti nasvědčují tomu, že ze strany Ďuriše se jednalo o účelový krok, a to zbavit se Lukáše Wagenknechta, aby snad nepřišel ještě na něco jiného. DPP člověka, který se snaží důsledně, nezaujatě a objektivně řešit interní problémy, vlastně nepotřebuje. To je bohužel velmi špatná zpráva pro všechny Pražany a i samotný DPP.

Odkazy